top of page

Uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II gościła w naszej parafii

16 października świętowaliśmy 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wybrał on imię Jan Paweł II, a po jego śmierci świat dodał mu przydomek "Wielki".

Jego pontyfikat był trzecim co do długości w historii Kościoła (trwał 26 lat i 5 miesięcy).. W tym czasie polski papież:

- odwiedził 129 różnych krajów,

- zrealizował 146 podroży na terenie Włoch,

- spędził 822 dni, mniej więcej dwa lata i trzy miesiące poza Watykanem,

- wygłosił około 20 tysięcy przemówień (prawie100 tyś. stron tekstu),

- udzielił ponad 1160 audiencji generalnych na Watykanie, w których uczestniczyło więcej niż 17,64 millionów osób,

- wydał ponad 100 ważnych dokumentów, w tym 14 encyklik, 45 listów apostolskich i 14 exhortacji,

- beatyfikował 338 osób, więcej niż jego poprzednicy w ostatnich czterech wiekach razem,

- kanonizował 482 osób, więcej niż jego poprzednicy w ostatnich czterech wiekach razem,

- spotkał się z 1590 szefami państw lub rządów,

- największy tłum zgromadzony na Mszy którą celebrował to około cztery miliony osób w Manilii w 1995 roku.

Jego pontyfikat był także wielki ze względu na wyzwania. Jako Papież musiał stawić czoło poważnym problemom w Kościele i Świecie... Gdy odchodził większość z nas była przekonana, że opuszcza nas święty. Dlatego na jego pogrzebie słychać było okrzyki "SANTO SUBITO", nawiązujące do tradycji wcześniejszych wieków, gdy niektórych świętych ogłaszało się przez aklamację Ludu Bożego.

Jego następca Benedykt XVI postanowił jednak przeprowadzić proces beatyfikacyjny, aby bardziej jeszcze świat mógł poznać heroiczność cnót Jana Pawła II. Ten proces, przeprowadzony w rekordowym tempie doprowadził do beatyfikacji, której dokonał Benedykt XVI dnia 1 maja 2011roku. Zaraz po nim ruszył kolejny proces, który doprowadził do kanonizacji wielkiego Polaka przez papieża Franciszka dnia 27 kwietnia 2014 roku.

Aby doprowadzić do końca proces kanonizacji potrzebny był znak z nieba, czyli cud wyproszony za wstawiennictwem Jana Pawła II. Taki cud wydarzył się w życiu Floribeth Mara Díaz, prawie 50 letniej mieszkanki Kostaryki.

Dzięki zaproszeniu rektora Misji Polskiej w Argentynie, ojca Jerzego Twaroga, mogliśmy gościć Floribeth w naszej diecezji. Dała ona świadectwo swego uzdrowienia w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Iguazú, w kociele parafialnym w Wandzie a także w naszej parafii. Dla tych, którzy nie znają jeszcze jej historii publikujemy reportaż z Faktów.9 visualizaciones0 comentarios

Entradas Recientes

Ver todo

Comments


bottom of page